Akú bránu chcem?
Rozhodujete sa, aká brána bude hranicou medzi vašim pozemkom a okolím?
Či posuvná na koľajnici, samonosná, krídlová, s motorom, alebo bez?
Alebo či si zvolíte ťahokov, lamelu, dierovaný plech, 3d plech, kovanú výplň?
Rozhodnúť sa pre jednoduchú, praktickú nizkonákladovú alebo originálnu dizajnovú bránu?
Na tieto otázky sa vám v tomto článku pokúsim odpovedať.
Aké základné typy brán mám na výber?
• Krídlová brána
• Samonosná posuvná brána
• Posuvná brána na koľajniciach
Krídlová brána
Tento typ brány je pravdepodobne každému zrejmý. Jedno alebo dve krídla na závesných alebo čapových pántoch. Pomerne jednoduchá konštrukcia. Nevýhodou krídlových brán je, že pri otváraní potrebujú priestor, ktorý je niekedy problém získať.
Tak ako aj ostatné typy brán, aj pri tejto je možné riešiť otváranie elektrickým pohonom. Najpoužívanejšie sú práve lineárne respektíve pákové pohony.
Trochu drahšie no o to decentnejšie riešenie je podzemný pohon. Pri lineárnom a pákovom pohone prichádzate o isté centimetre kvôli ich umiestneniu a spôsobu otvárania. Práve tu je výrazná výhoda podzemného pohonu, priestor / vjazdový otvor, ktorý vďaka nemu získate.
Posuvná brána
Ak za bránou na pozemku nemáte dostatok priestoru, jedným z riešení je práve posuvná brána na koľajnici. O stabilitu posuvnej brány sa postarajú samotné kolieska na koľajnici v spolupráci s vodiacimi kolieskami na vrchnej časti brány. V uzavretom stave je brána istená aj v dorazovej časti, kde sa nachádzajú ďalšie dorazové kolieska, rovnako ako pri samonosnej bráne. Posuvná brána si pre otváranie žiada voľný priestor, do ktorého sa zasunie. Zväčša popri plotovom múriku.
Samonosná posuvná brána
Spôsob otvárania samonosnej posuvnej brány, sa ničím nelíši od posuvnej brány na koľajnici. Rozdiel je v technickom riešení samotnej konštrukcie. Konštrukcia brány tohto typu nahrádza koľajnicu C-profilom, ktorý sa zvára k spodnej časti. Práve ten zabezpečuje, že brána za celú svoju existenciu, nebude mať priamy kontakt so zemským povrchom. To výrazne napomôže zvýšiť životnosť samotnej brány.
Nevýhodou je predĺženie brány o vzperu. Tá v uzatvorenej polohe ,,drží” bránu vo vzduchu. Avšak pre odľahčenie sa používa nábehový doraz, ktorý na seba prenesie určitú váhu brány. Pohyb brány je zabezpečený už vyššie spomenutým C-profilom, ktorý jazdí po vozíkoch ukotvených v betónovom základe.
Výplň – Z čoho si vybrať?
V úvode som vám ich zopár spomenul. Pravda je však taká, že možnosti výplne sa odvíjajú od vašej fantázie. Platí tu však pravidlo, za zložitosť sa pripláca.
3D plech:
Výpalky, dizajnová výplň:
Vypálených plechov je na internete množstvo, je si z čoho vyberať. Ak však máte vlastnú predstavu vzoru, radi vám ju zrealizujeme.
Lamelová výplň:
Ťahokov:
Ako som už spomenul, vo výbere ste obmedzovaný len svojou fantáziou. Tak ak ste sa rozhodovali, ktorú bránu si vyberiete, verím, že som vám rozhodovanie aspoň trochu uľahčil.
Zdroj obrázkov:
www.heleomo.sk; www.kovopolotovary.sk; www.pohony-dando.sk; www.perfora.sk